Якщо у вас є сад і бібліотека,  

то у вас є все, що потрібно “

Цицерон

 

Паперові книжки, не зважаючи на песимістичні прогнози, не перетворюються на артефакти минулого. А разом з ними залишаються і їхні храми – БІБЛІОТЕКИ, але сучасна бібліотека зв’язала воєдино усі напрямки розвитку людства: тотальну диджиталізацію  і найцінніші творіння та винаходи минулого.

Сьогодні до бібліотек зазирає все менше і менше відвідувачів у зв’язку із розвитком технологій.  E-books обіцяють стати новою формою книги. Враховуючи ступінь проникнення смартфонів та планшетів у наше повсякденне життя, це  цілком ймовірно.

До Всеукраїнського Дня Бібліотек до Вашої уваги інформація про маленьку краплинку найвидатніших європейських бібліотек, побачити які – must-have для кожного бібліофіла.

 

  1. Бодліанська бібліотека Оксфордського університету

Бодліанська бібліотека, заснована у 1602 році, є однією з найстаріших бібліотек Європи. У бібліотеці розміщено понад 11 мільйонів примірників, у тому числі багато літературних скарбів, що мають історичне значення: чотири екземпляри «Великої хартії вольностей», Біблія Гутенберга та Перше фоліо Шекспіра (з 1623 р.).  Будівля – винятковий витвір архітектури XVIII століття. Неодноразово потрапляла до кінофільмів.

  1. Королівська бібліотека Данії

Національна бібліотека Данії заснована в 1648 році королем Фредеріком III. Бібліотека зберігає всі твори, надруковані в Данії з XVII століття, і майже кожну датську книжку, надруковану з 1482 році. Датська королівська бібліотека є найбільшою бібліотекою серед північних країн. Тут розміщено багато значних праць, зокрема кореспонденція Ганса Крістіана Андерсона (Hans Christian Anderson) та історичні карти Полярного регіону.  Неомодерна бібліотека отримала свою назву – «Чорний діамант» – від відшліфованого чорного граніту та неправильних кутів будівлі, яку було завершено у 1999 році. Скляний атріум робить інтер’єр будівлі неймовірно просторим, сповненим світла та з видом на воду, що створює справді чудове середовище для читання.

 

  1. Бібліотека Адмонтського абатства

Бібліотека Бенедиктинського монастиря – найбільша монастирська бібліотека у світі. Бібліотека зберігає 70 000 томів, у тому числі 1400 рукописів та 900 інкунабул. Деякі примірники подарував бібліотеці архієпископ Гебхард, який заснував монастир у 1074 р. Розташована на річці Енс, в передгір’ї Альп, бібліотека в буквальному сенсі вражає своєю красою.  Бібліотека увінчана сімома куполами, стелі яких   прикрашені фресками Бартоломео Альтомонте (Bartolomeo Altomonte), що показують різні етапи людських знань.

  1. Національна бібліотека святого Марка

Національна бібліотека Святого Марка, розміщена в будівлі епохи Відродження у Венеції, містить одну з найважливіших колекцій класичних текстів у світі. Збір для бібліотеки розпочався ще в 1468 р. з подарунка кардинала Бессаріона – 250 рукописів та 750 кодексів.  Сьогодні колекція охоплює понад мільйон книг, понад 13 000 рукописів, 2883 інкунабули та понад 24 000 творів XVI століття.

 

  1. Бібліотека Шато де Шантійї

Шато де Шантійї – одна з небагатьох бібліотек Європи, в колекції яких налічується Біблія Гутенберга. Бібліотека Шато де Шантійї є частиною французької садиби.  Бібліотека маєтку містить понад 1300 рукописів та 12 500 друкованих творів. та приблизно 200 середньовічних рукописів, розкішний часослов герцога Беррійського, Псалтир Інгеборги та 40 мініатюр роботи Жана Фуке. Бібліотека часто відкрита для громадськості для екскурсій.

 

  1. Штутгарська міська бібліотека

Ця дев’ятиповерхова бібліотека кубічної форми надихалася архітектурою Пантеону Стародавнього Риму. Звучить дивно, адже дизайн бібліотеки є своєрідним гімном мінімалізму. Тут ви не знайдете барокових прикрас, закрутистих сходів та скульптурних груп. Але це компенсується гладкими поверхнями та чистими лініями й просторими залами. А яскраве біле «серце» будівлі – багатоповерхова зона зустрічей – має лінійність, яка гармонує з ефектом сітки. Бібліотека була відкрита для публіки у 2011 році  Метою бібліотеки було створення континууму всередині приміщення, тому увесь внутрішній простір пофарбовано в єдиний чисто-білий. Єдині кольорові плями у будівлі – це книги.

7.  Національна бібліотека Чеської республіки – Клементіум

Клементінум називають «бароковою перлиною Праги», і це, безумовно, пов’язано з багато прикрашеним інтер’єром його бібліотеки, позолотою та приголомшливими спіральними колонами. Споруда, яка була побудована в 1722 році, тепер служить Національною бібліотекою Чеської Республіки і її стелю прикрашено твором Яна Гебла (Jan Hiebl), який славить навчання та мудрість. Історичний комплекс, який спочатку був великим єзуїтським колегіумом, був включений до програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» у 2005 році.

8.   Муніципальна бібліотека Сандро Пенна

Споглядаючи будівлю бібліотеки Сандро Пенна, може здатися, що космічний корабель випадково приземлився в італійському містечку – Перуджіа. Але ця споруда, будівництво якої було завершено у 2004 році, насправді створена міланськими архітекторами з Studio Italo Rota. Її екстер’єр з рожевого скла світиться у ночі, а панелі фасаду при вході прикрашені уривками з творів тезки бібліотеки – перуджійського поета Сандро Пенна (Sandro Penna). Кольорові рішення інтер’єру та звукоізоляція допомагає створити оточення, ідеальне для читання та навчання.

9.  Бібліотека Трініті Коледжу

Бібліотека Трініті Коледжу це сжовище  найбільшої колекції книг в Ірландії. Хоча бібліотека насправді складається з чотирьох окремих будівель, Стара бібліотека, побудована в 1592 році, є однією з найважливіших туристичних пам’яток Ірландії. Тут зберігається Кельтська книга – розкішно прикрашений том Євангелія, який датується початком IX століття.

 

10.  Ватиканська бібліотека

Ватиканська бібліотека, розташована у місті Ватикан. Хоча вона формально створена в 1475 році, в дійсності є набагато старшою. Ватиканська бібліотека – одна з найстаріших бібліотек світу і містить одну з найзначніших колекцій історичних текстів (75 000 кодексів, 1,1 мільйона друкованих книг, близько 8 500 інкунабул). Ватиканська бібліотека – це науково-дослідницька бібліотека з історії, права, філософії, науки та теології. Вона відкрита для всіх, хто може задокументувати свої кваліфікаційні та дослідницькі потреби. Бібліотека розташована всередині Ватиканського палацу. У першому напівпідвальному приміщенні є папірусна кімната та приміщення для зберігання рукописів. На першому поверсі розміщена реставраційна лабораторія, а на другому поверсі – фотографічні архіви.

11.     Бібліотека Жуаніна Коїмбрського університету

Барокова бібліотека Жуаніни, яка є частиною Генеральної бібліотеки Університету Коїмбра в місті Коїмбра, була завершена в 1728 році. Її три зали – що містять 70 000 старих томів, складених на двох поверхах – розділені арками, в той час як твердий дуб, що використовується для стелажів всередині, повинен захищати книги від комах. З цією потенційною проблемою допомагають й інші мешканці: вночі з’являється зграя кажанів, що полюють на комах. І в інших місцях, важкі стіни та двері з тику допомагають мінімізувати тепло та вологість, ще більше зберігаючи заповітні бібліотечні скарби.

12.  Бібліотека сера Дункана Райса

Бібліотека сера Дункана Райса – нова бібліотека університету Абердіна. (Велика Британія). Бібліотека має дизайн XXI століття і величезний спіральний атріум у центрі. Вона привертає увагу до ряду особливостей в її дизайні. Спіральний атрій освітлює всі вісім поверхів – будівля також має фотоелектричні комірки на своєму даху для перетворення енергії світла безпосередньо в електрику.

13.  Бібліотека святої Женев’єви

Бібліотека Святої Женев’єви – головна науково-довідкова бібліотека для студентів Паризького університету. Фонди бібліотеки складають понад 2 млн одиниць зберігання, в тому числі зібрання книг абатства Святої Женев’єви, що містить середньовічні рукописи. Після закриття абатства книги розпродавалися гуртом і в роздріб (іноді по вартості паперу). У XIX столітті були зроблені спроби відновити бібліотеку, викупивши окремі книги, що з’явилися на ринку. Пізніше реформи привели до заснування Королівської бібліотеки Святої Женев’єви. Побудована в середині XIX століття відомим архітектором Анрі Лабруста (Henri Labrouste) бібліотека добре відома читальним залом.

14.   Національна бібліотека Білорусі

Національна бібліотека Білорусі є однією з найкращих бібліотек світу і, безумовно, однією з найвизначніших архітектурних споруд, що має форму ромбокубооктаедра. Унікальна 22-поверхова будівля була відкрита в 2006 році, хоча бібліотека функціонує з 1922 року. Бібліотека – туристична пам’ятка та популярне місце в Мінську, на галявині біля неї розташовується громадський оглядовий майданчик та проводяться публічні концерти. У Національній бібліотеці зберігається понад 8 мільйонів примірників. В процесі будівництва керівництвом країни було прийнято рішення про створення на базі бібліотеки  центру міжнародних зустрічей та переговорів на рівні глав держав і урядів

15.  Латвійська національна бібліотека

Латвійську національну бібліотеку було створено у 1919 році. З того часу бібліотека активно співпрацює з міжнародними бібліотеками, організаціями та установами, просуваючи латвійську культуру. Тут зберігається важливий для латвійської спадщини каталог – «Стародавні друки в Латвії 1525–1855». Архітектором нової будівлі, будівництво якої розпочалося у 2008 році, був Гунарс Біркертс (Gunārs Birkerts). З початку 2014 року бібліотека відкрита для відвідувачів.

Цікаві моменти життя бібліотек Європи

У Лондоні є свого роду єдина бібліотека, присвячена жінкам. Вона виникла в 1926 році при Лондонському товаристві допомоги жінкам (London Society for Women&aposs Service), створеному відомою британською суфражисткою Міллісентою Фосетт. У 1953 році Товариство і бібліотека були названі на честь їх засновниці. Товариство Фосетт керувало бібліотекою до 1977 року, потім вона перейшла у ведення Лондонського Університету Гилдхолл (London Guildhall University), який в 2002 році став частиною Лондонського Університету Метрополітен (London Metropolitan University).

Сьогодні бібліотека є культурним центром, що пропонує своїм відвідувачам більше 60000 книг і брошур, близько 2500 журнальних і газетних статей, 5000 музейних експонатів; 400 архівних колекцій, тема яких — життя, діяльність, досягнення жінок у минулому, сьогоденні і майбутньому. Основні зібрання містять матеріали про Великобританію, а також широко представлені дані, що стосуються і зарубіжних країн. Спеціальна картотека дасть відповідь на будь-яке запитання — від історії руху за емансипацію жінок в Туреччині і Франції до останніх даних про чисельність жінок дипломатів і спортсменок. Найцінніше видання бібліотеки — перша надрукована в Англії (у 1362 р.) книга про правове положення жінок.

У Британії все більшого поширення набувають так звані “живі бібліотеки”, де читачі можуть узяти напрокат не тільки книги, але і… живого співрозмовника.
Відчуваючи останніми роками, як і всі бібліотеки світу, відтік читачів, співпрацівники Swiss Cottage, однієї з найбільших лондонських бібліотек, почали пропонувати своїм читачам “живі книги”, — цікавих співрозмовників, здатних задовольнити не тільки елементарне жадання спілкування відчужених один від одного жителів великих міст, але і стати джерелом інформації з найрізноманітніших галузей знань та різних сторін життя.
У бібліотеці завели каталог, в якому перераховані “живі книги”, що є в наявності, з короткими описами їх кваліфікації і особистих якостей. У каталозі можна знайти шкільного вчителя, соціолога, поліцейського, гомосексуаліста, мусульманина, феміністку, астролога і навіть колишнього бандита, що відсидів термін у в язниці. Засновник руху “живих бібліотек” Ронні Еберджейл в інтерв’ю Радіо Свобода так пояснює його мету: “Імпульсом для створення нашого руху послужило прагнення людей поговорити про те, що їх розділяє. Коли вісім років тому у нас зародилася ця ідея, я і мої колеги задумалися над тим, як створити можливості для діалогу між несхожими людьми. Ми хотіли надати їм можливість протиставити один одному свої переконання і упередження, і при цьому помістити їх в такі умови, де вони могли б відверто пояснити, чому вони не люблять, скажімо, гомосексуалістів, данців або поліцейських. В таких розмовах у людей виникає розуміння того, що речі зовсім не завжди такі, якими їм здаються”.
Поки “живі книги” в лондонській бібліотеці видаються тільки на 30 хвилин. У бібліотечному каталозі вказані дні і години, коли їх можна узяти напрокат. Треба сказати, що “живі книги” запрошуються не з вулиці. Перш ніж запропонувати їх читачам, співпрацівники бібліотеки проводять з ними співбесіду, з’ясовують рівень їхньої кваліфікації і комунікативності, а також наскільки кожна така “книга” може бути цікавою. Судячи по перших відгуках читачів, для багатьох з них “живі книги” стали одкровенням. Але найдивовижніше, що і самі “книги” називають свої бесіди з читачами неоцінимим життєвим досвідом.

На 8 станціях метро в Мадриді можна брати книги для читання. Проте лише небагато пасажирів користуються цією послугою. Якщо читач не йде в бібліотеку, то бібліотека йде до читача. Міські власті Мадрида відкрили так звані філії  BiblioMetros.

BiblioMetros — це не зовсім ті бібліотеки, в яких можна ритися на полицях з книгами. Працівник показує на моніторі комп’ютера каталог книг, який є і в роздрукованому вигляді. Як тільки клієнт зробить вибір на користь однієї з наявних 500 книг,  він починає  пошуки в освітленому неоновим світлом контейнері і видає знайдену книгу через віконце пасажирові. Безкоштовно книгу можна тримати на руках протягом 15 днів.
У каталозі зустрічаються такі імена, як Томас Манн. Франц Кафка, Віктор Гюго, Гомер і Толстой. Таким чином, 8 філій BibiioMetros щодня видають на руки всього біля 40 книг. Щоб збільшити це число, в громадському транспорті міста зараз розвішено понад 22 тис. плакатів з уривками з літературних творів. Вони повинні привернути увагу потенційних читачів. Чи стануть потенційні читачі задовольняти свої літературні потреби в метро, покаже час.