Роки біжать, мов стрімка ріка, і їх ніяк не зупинити… В пам’яті залишаються ті світлі моменти, коли людині було справді добре, коли вона зі своїми друзями відзначала величні події в історії свого колективу, відвідала незабутні архітектурні пам’ятки або здійснила подорожі по святих місцях рідного краю. Для архітекторів це особливо важливо, оскільки саме подібні виїзні сесії допомагають закріпити здобуті теоретичні знання, обмінятись враженнями у неформальній обстановці з друзями і колегами.

В середу 20 листопада 2019 року, коли наша кафедра Основ архітектури та архітектурного проектування відзначала 55 річницю від часу свого заснування, наш завідувач кафедри, Народний архітектор України, професор О.С. Слєпцов організував виїзну конференцію по пам’ятним храмам Київщини, присвячену ювілею створення нашого підрозділу. Присутні тепло згадували своїх вчителів і засновників кафедри, які стояли біля витоків архітектурної освіти в Україні від часів, коли на архітектурному факультеті КІБІ була взагалі ще лише одна кафедра. Присутні професори: О.С. Слєпцов, П.П. Безродний, Л.Г. Бачинська, Я.Я. Віг, С.Б. Зиміна, Г.В.Шевцова; доценти: О.В. Щербаков, С.В. Сьомка, С.О. Ніканоров, Ю.О.Горова, Т.М.Ладан, Н.В. Козлова, О.О. Горбик, Н.Г. Семироз, І.Г.Новосад, Н.Ю.Меженна, а також Оля Бачинська та запрошений фотограф Володимир Чахоян тепло подякували за гостинність і теплий прийом отцю Валерію – настоятелю храму Живоносного Джерела, в трапезній якого і відбулось святкування знаменної події. Від початку отець Валерій благословив працю кожного з членів кафедри і здійснив молебень за здравіє нашого педагогічного колективу. Все це відбулось в стінах храму, а на завершення батюшка сфотографувався разом з співробітниками кафедри (фото 1). Настоятель храму в святковій атмосфері нагородив нашу кафедру Благословенною грамотою за заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом, а завідувача кафедри О.С.Слєпцова – Благословенною грамотою за заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом від Митрополита Київського і всієї України Епіфанія та Золотим Хрестом – Почесним Орденом за заслуги перед Українською Православною Церквою, що  прикрасив груди достойника відразу після молебню. Олег Семенович вже понад 28 років опікується долею храму Живоносного Джерела на Борщагівці в м.Києві. Це намолене місце, бо тут існував і кам’яний храм (більше 150 років від часу заснування), і ще раніше – дерев’яна церква (понад 300 років тому), але за радянських часів на її фундаменті почали будувати спортивний клуб і зал фехтування. Лише стараннями доброчинців і меценатів на руїнах старого храму виникла нова велична церква, запроектована видатним українським архітектором Олегом Слєпцовим і його науково-проектним архітектурним бюро «ЛІЦЕНЗіАРХ». Понад чверть століття Олег Семенович опікується власним дітищем від загального проектного вирішення до найдрібніших деталей проекта і деталей оздоблення фасадів храму, виготовлення керамічної плитки, розпису інтер’єру церкви тощо (фото 2).

Роботи з оздоблення храму ведуться постійно і провадить їх проектний супровід та  авторський  нагляд  завжди Олег Семенович Слєпцов особисто на чолі НПАБ «ЛІЦЕНЗіАРХ». Іноді він власноруч виготовляє керамічну плитку, залучає найкращих спеціалістів, бере участь в монтажі куполів та церковних бань. За ці роки храм став рідним, де душа архітектора може почувати себе як вдома, як говорить О.С.: «Мене вже тут всі служниці добре знають – я тихенько приходжу сюди, стою позаду, слухаю богослужіння – і ніби душа спочиває, наповнюється неймовірною силою, енергією, наскільки це століттями намолене, святе місце…» (фото 3).

Колектив нашої кафедри перейнявся вражаючою духовністю церкви Живоносного Джерела, теплотою енергетики центрального храму, чудовою акустикою, неймовірною атмосферою процесу богослужіння, що провадив настоятель отець Валерій. Після молебню за кафедру батюшка благословив кожного з присутніх особисто та сфотографувався з колективом кафедри присутніми на фоні алтарю церкви (фото 4).

Під час застілля в трапезній храму, що було присвячено ювілею кафедри, брали слово як провідні викладачі кафедри, професори, так і молоді спеціалісти, які теж віддали данину пам’яті своїм вчителям і наставникам.

Всі наші вчителі – це частина нас самих, ми – їх продовження, а наші студенти – це продовження наших ідей і думок. Таким чином, відбувається етимологічне наслідування традицій провідної вітчизняної архітектурної школи, де вчителі передають не лише досвід, але й краплину своєї душі. Базою і форпостом цих знань і є стіни рідної кафедри Основ архітектури і архітектурно проектування – в дорогих серцю аудиторіях на другому поверсі архітектурного факультету КНУБА, про що написав поетичні рядки доцент кафедри Сьомка С.В.:

Кафедра, кафедра –
Зірки величний політ,
Ти нам даруєш знання
І незвіданий Світ.
Кафедра наша Основ –
Ти основа життя,
Ти відкриваєш шляхи
У нове майбуття,
В світлі проектів нових
І Святих Пропілей
Ми відсвяткуємо твій
Молодий Ювілей!
Нехай  тобі боги  Олімпа
Дарують  літа,
З  проектів дипломних твоїх
Виростають  міста!
215-у, 217-у знов
Візьмем ключі і відкриємо
Двері «Основ»,
Там де Модерн, де Ампір
І відродження,
Нам найдорожчий, повір,
День народження.
Хай наш «Арх Про» подарує
Потрібні знання,
Щоб крокувати сміливо
В майбутнє життя.
Зодчества світ – то  проектів
Планета жива –
Там, де панує ескіз –
Не потрібні слова!
В світлі проектів нових
І Святих Пропілей
Кафедра наша Основ –
Генератор ідей.
Наші традиції, нові
Уміння й знання
Нам допоможуть зробити
Нові відкриття.
В    215-у, 217-у знов
 Візьмем ключі і відкриємо
Двері в Любов –
Там де Модерн, де Ампір
І відродження,
Нам найдорожчий, повір,
День народження.

Подібні заходи поступово стають хорошою і  доброю традицією. Виїзні конференції сприяють розвитку міжкафедральних зв’язків, налагодженню міжвузівського співробітництва, розвитку науково-методологічної роботи кафедри. Крок за кроком викладачі залучають до подібних заходів студентську молодь, аспірантів. Це допомагає омолоджувати кадри кафедри, залучати талановитих студентів до науково-методичної роботи, відкривати нові горизонти співпраці з іншими архітектурними закладами. Окрім того, подібні конференції надзвичайно сприяють зближенню членів кафедри, налагодженню особистих взаємовідносин між викладачами та створенню сприятливого мікроклімату в колективі (фото 5).

Текст: Сьомка  С .В.,   доцент  кафедри   ОААП

Фото: Володимир Чахоян

Фото 1. Батюшка з Благословенною грамотою за заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом
Фото 2. Фото на пам’ять. Ветеран кафедри проф. П. П. Безродний, –батюшка Валерій, проф. О. С. Слєпцов
Фото 3. Отець Валерій вітає народного архітектора України Олега Слєпцова з високою нагородою Православної церкви
Фото 4. Колективне фото кафедри Основ архітектури і архітектурного проектування біля алтаря святого храму
Фото 5. Олег Слєпцов з високою нагородою у дворі власного дітища – Храму Живоносного Джерела у Києві