Основна мета цього дня –  звернути увагу суспільства до проблем ВІЛ/СНІДу, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-інфекції. Україна посідає одне з перших місць серед країн Східної Європи за поширеністю ВІЛ-інфекції. У нас мешкає понад 240 000 ВІЛ-інфікованих людей. Близько 60% не знають про свій статус. Понад 50% нових випадків ВІЛ виявляють на 3-й чи 4-й клінічних стадіях, коли зупинити прогрес хвороби майже неможливо. Вчасне тестування допоможе змінити цю статистику.

ЩО ТАКЕ ВІЛ?

ВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.

Як це працює? У здоровому організмі в разі потрапляння чужорідних тіл, вмикаються захисні функції імунної системи. Першими реагують Т-лімфоцити: розпізнають, що саме потрапило до організму, і передають інформацію про це В-лімфоцитам. В-лімфоцити синтезують антитіла, які борються з чужорідними антигенами.

ВІЛ ж вражає Т-лімфоцити, а якщо конкретніше — клітини CD4. Імунітет людини просто не знає, що йому треба відповісти на загрозу і як це зробити. Без імунітету людина лишається беззахисною перед будь-якою інфекцією.

ВІЛ і СНІД – в чому різниця

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.

Як захистити себе від ВІЛ/СНІДу

Найчастіше – у понад 70% випадків – ВІЛ в Україні передається статевим шляхом. Тому фахівці рекомендують використовувати презервативи, утримуватись від сексуальних контактів з незнайомими партнерами, а маючи постійного партнера, зберігати вірність.

Вірусом імунодефіциту можна заразитись через кров, тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались.

Як виявити ВІЛ

ВІЛ неможливо визначити за зовнішнім виглядом. Фахівці стверджують, що кожна друга ВІЛ-інфікована людина не здогадується про свою хворобу. Від моменту зараження ВІЛом до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Виявити проблему може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Результати аналізу можуть бути позитивними (ВІЛ-позитивний статус, що означає наявність вірусу імунодефіциту в організмі) або негативними (ВІЛ-негативний статус, антитіл до ВІЛ не виявлено). Однак навіть при негативному статусі слід пам’ятати про «період вікна» – час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.

 

Де можна здати аналіз на ВІЛ-інфекцію у м.Київ:

  • Пр-т Голосіївський, 59-а (центральна поліклініка Голосіївського району, кабінет довіри). Години роботи: пн, ср, пт: 9:00‒15:00; вт, чт: 15:30‒18:30.
  • Вул. Бориспільська, 30-а (центральна поліклініка Дарницького району, кабінет довіри). Години роботи: з 9:00 до 17:30.
  • Б-р Володимира Висоцького, 8 (центральна поліклініка Деснянського району, кабінет довіри). Години роботи: пн, ср, пт: 8:30‒15:30, вт, чт: 12:00‒19:00.
  • Вул. Відпочинку, 11 (Київський міський центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом). Години роботи: пн‒чт: 9:00‒17:00, сб: 9:00‒15:00.
  • Вул. Володимирська, 43 (центр Фонду Олени Пінчук. Кабінет довіри). Години роботи: пн‒пт з 14:00 до 20:00.

 

Пропонуємо корисний сайт prozdorovia.in.ua – який об’єднав всю ключову інформацію проВІЛ/СНІД, сексуальне та ментальне здоров’я.

 

ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ
З ПИТАНЬ ВІЛ/СНІД                                                                  0 800 500 451

 

 

Оксана Бєлозьорова,

завідуюча з організації виховної роботи