18 лютого 2021 року. На дворі мороз і сніг. А біля архітектурного факультету Київського національного університету будівництва і архітектури зібралося чимало людей. Студенти, викладачі і рідні Олександра Плеханова зібралися, щоб вшанувати пам’ять героя України, загиблого під час протистоянь на Майдані незалежності під час Революції Гідності. Колись він вчився в Університеті. Нині біля входу на факультет – пам’ятний знак його імені. Життя талановитого хлопця обірвала куля. До підніжжя пам’ятника лягають квіти. Пишаємося, що наш колишній студент став символом боротьби за незалежну Україну! Герої не вмирають!

18 лютого починаються заходи вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні та день пам’яті полеглих оборонців Дебальцево, а також – день подяки тим, хто вийшов звідти живим. Згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні День героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого.Саме в ці три дні з 18 по 20 лютого під час Революції Гідності протистояння між протестувальниками і тодішнім режимом сягнуло свого піку. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 21 лютого на Майдані загинуло 84 людини. Після 21 лютого – ще 18.Загалом, революційні події зими 2013-2014 років забрали життя понад ста активістів Майдану. 21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали “Небесною Сотнею”, а під час прощання із загиблими лунала пісня “Плине кача…”, яка стала реквіємом загиблим.

Серед загиблих – Олександр Плеханов, Герой України, студент факультету КНУБА. 18 лютого близько 15.00 Сашко вийшов з дому. О 18.00 зателефонував додому і повідомив, що з ним все гаразд і через дві години він повернеться. Саме у цей час розгорталися запеклі бої у центрі Києва між повсталими людьми і силовиками, підконтрольними владі. О 20.00 його мама сама подзвонила, але на дзвінок відповів волонтер, який саме у той момент виносив Олександра з-під куль. Чоловік встиг сказати, що Сашко у важкому стані і що він несе його у Будинок Профспілок. Пізніше на місце подій прибули лікарі і відвезли смертельно пораненого до міської лікарні № 17, куди прибули його мама і сестра. Деякий час медики боролися за життя Сашка, але врятувати його було неможливо. 

18 лютого 2021року в фойє архітектурного факультету зібралося багато людей: керівники вишу, викладачі, студенти, друзі і рідні Олександра Плеханова. Згадували минуле і говорили про майбутнє.

Ректор Університету Петро Мусійович Куліков зокрема наголосив, що віддав життя молодий патріот за те, щоб сьогодні молодь могла вільно думати і висловлювати свої думки. Вічна пам’ять.

Гість Університету – голова Київської міської організації профспілки працівників освіти і науки Олександр Михайлович Яцунь розказав, що профспілка разом з Радою ректорів Київського вузівського центру ухвалили рішення створити Благодійний фонд імені Олександра Плеханова на підтримку соціально незахищених студентів і аспірантів в науці та подальшому житті. І вже після вирішення юридичних питань профспілка готова виділити 100 тисяч на підтримку тих, хто цього потребує. А через рік на наступній лінійці-реквіємі буде вислухано звіт про те, як ці кошти використано. Це, за словами Олександра Михайловича, буде найкращою пам’яттю про Олександра Плеханова.

Декан архітектурного факультету Олександр Володимирович Кащенко розповів, що сьогоднішні студенти не забувають про своїх побратимів,  які віддали життя за Україну. Біля фотографії Саші Плеханова – ще двоє. 5 травня 2015 року в зоні АТО загинув випускник архітектурного факультету Андрій Гіндюк. 28 лютого 2015 року – ще один колишній студент – Сергій Ніколаєв. Схиляємо голови перед захисниками України!

Нинішні студенти не тільки пам’ятають про своїх побратимів, а й продовжують їхню справу. Як доповів О.В.Кащенко, студенти-архітектори розробили мобільне житло для учасників АТО і житло для переселенців з конфліктної зони, беруть участь у конкурсі імені ОлександраПлеханова, борються за премію, яка теж носить ім’я героя Небесної сотні. Життя триває! Слава Україні! Героям слава!