ІСПАНІЯ

За іспанськими законами вищу освіту можуть надавати тільки університети. Більшість із них (48) державні, але є невелика кількість приватних, а також ті, що належать церкві. Дипломи державних ВНЗ в цілому цінуються вище приватних.

Своєрідність вищої освіти в Іспанії полягає в тому, що вищі навчальні заклади  країни діляться на чотири типи. Перший – університетські факультети, де вивчають всі дисципліни, крім технічних. Там можна одержати вчені ступені всіх трьох рівнів вищої освіти («бакалавр», «ма­гістр», «доктор»). Другий – вищі технічні школи, які теж мають три рівні вищої освіти. Третій тип – університетські школи  з певною професійною орієнтацією (після закінченні можна одержати ступені, що відповідають рівню «бакалавр»). До речі, ці школи проводять конкурс документів й особистих справ, вступних іспитів немає. Зрештою, четвер­тий тип – університетські коледжі, що дають класичну університетську освіту першого рівня (бакалавр).

В Іспанії не існує безкоштовної вищої освіти, хоча вона вважається досить недорогою – від 700 до 1000 євро на рік у державному вищому навчальному закладі та 3-10 тис. євро в приватному (не враховуючи проживання, харчування та інших витрат). За навчання на ступінь магістра доведеться заплатити 1-7 тис. євро на рік. Вартість навчання включає користування бібліотекою, комп’ютерами, лабораторіями, підручниками тощо.

Кожен університет в Іспанії є автономним і може вносити в програму навчання істотні зміни. На це треба звертати увагу при виборі ВНЗ. Враховуйте, що державні виші надають більше квот інозем­цям, ніж приватні. Має значення й репутація університету. При Міністерстві освіти й культури Іспанії діє Національний інститут якості й оцінки, що стежить за рівнем надаваних освітніх послуг.

На відміну від ВНЗ багатьох інших країн, університети Іспанії зберігають традицію  вступ­ного відбірного іспиту. Він складається з обов’язкової здачі іспанської (кілька завдань) і гуманітарної або технічної частини (предмети можуть бути обрані вступниками). У ході реформи існуючої системи прийому планується замінити відбірний іспит окремим вступним  до кожного університету.

Необхідною умовою вступу до іспанського ВНЗ є, звичайно, гарне володіння іспанською мовою, хоча при багатьох університетах діють мовні курси для іноземців. Якщо іноземний абітурієнт має диплом про здачу іспиту DELE (Diploma de Espanol como Lengua Extranjera (іспанська мова як іноземна), що свідчить про вільне володіння мовою, то його можуть звільнити від здачі вступного мовного тесту.

Попередньо перед вступом необхідно підтвердити шкільний атестат. Визначення еквівалентності іноземних дипломів перебуває у компетенції Міністерства освіти Іспанії. Його позитивна відповідь необхідна для одержання допуску до здачі вступного іспиту.

СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ.

Іспанія пропонує широкий вибір стипендій для іноземних студентів і спеціалістів. Серед найбільш привабливих – спільні програми Міністерства закордонних справ і міжнародного співробітництва та Іспанського агентства міжнародного співробіт­ництва – Програми стипендій MAEC-AECID (Programas de Becas MAEC-AECID). Інформація про них на наступний навчальний рік розміщу­ється на інтернет-сайті www.becasmae.es (іспанською) в середині жовтня. Загальна інформація про стипендії доступна на сайті протягом року, так само як інформація про вимоги до кандидатів та процедуру подання заявок. Інші міністерства, адміністративні та територіальні одиниці (автономні області, місцеві органи влади), приватні компанії також пропонують різні програми.

Стипендії на навчання в Барселонському інституті менеджменту. Інститут пропонує 2 стипендії для країн Східної Європи. www.barcelonami.org/barcelonami/admissions/scholarships.php

СТИПЕНДІЇ ФОНДУ «КАРОЛІНА». Фонд та організації, що співпрацюють з ним, пропонують стипендії для навчання в докторантурі та дослідницької роботи.

СТИПЕНДІЇ АВТОНОМНИХ ОБЛАСТЕЙ ІСПАНІЇ. Деякі області пропонують власні стипендії для навчання в університетах. Щоб зв’язатися з агентства­ми автономних областей, відвідайте розділ автономій на сайті: www.la-moncloa.es

Майте на увазі, що одержати стипендію безпосередньо в іспанському вищому навчальному закладі досить складно. Претенденти повинні підтвердити свій диплом і добре володіти іспанською мовою (рівень Intermedio). Знадобиться також довідка про стан здоров’я. Для одержання стипендії тре­ба написати заяву й представити резюме, свідоцтво про народження, копію диплома, навчальний план, копію залікової книжки тощо.

 

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:

– Посольство Іспанії в Україні: 01901, м. Київ, вул. Хорива, 46, тел.: +38 044 492-73-20;  факс:  +38 044 492-73-27, http://www.exteriores.gob.es

– Міністерство освіти Іспанії:   www.educacion.es

– Міністерство культури Іспанії:   www.mcu.es

– Програми стипендій:   www.becasmae.es

– Пошук інформації про післявузівську професійну освіту: www.buscadorcolon.org

 

Підготовлено за матеріалами мережі Інтернет.