Кафедра дизайну архітектурного середовища

Новини кафедри ДАС

Практика Охматдит

группа ДАС-36

 1. Смирнова О.
 2. Шиян Д.
 3. Прохорова А.
 4. Синиця Д.

группа ДАС-25

 1. Марченко А.
 2. Зайчук М.
 3. Подлесна Н.
 4. Горваль М.
 5. Михайлова Ю.
 6. Шевченко Н.
 7. Щука А.
 8. Максіменцева К.
 9. Мядзель Л.
 10. Візнович А.
 11. Бахонська О.
 12. Данільцева М.
 13. Чаплинська К.
 14. Маржин Е.

группа ДАС-26

 1. Донченко Я.
 2. Ярошенко А.
 3. Шликова П.
 4. Драгилева Д.
 5. Сало В.
 6. Калабський П.
 7. Шлапак М.
 8. Новальська Т.
 9. Гайдук О.
 10. Бондаренко К.
 11. Булейко А.
 12. Александрова М.
 13. Марценішіна А.
 14. Пашкова К.
 15. Мадай О.
 16. Антипенко Р.

     Підсумки роботи Науково-практичної конференції «СУЧАСНИЙ ДИЗАЙН АРХІТЕКТУРНОГО СЕРЕДОВИЩА»

робочий момент 218 травня на кафедрі дизайну архітектурного середовища КНУБА відбулася науково-практична конференція “Сучасний дизайн архітектурного середовища”. У рамках наукової тематики кафедри ДАС («Теоретично-методологічні та типологічні основи формування та розвитку архітектурно-дизайнерського та міського середовища») були обговорені питання становлення і розвитку дизайну архітектурного середовища; сучасних теорій і методики середовищного проектування; естетики сучасного дизайну інтер’єрів будівель різного призначення.
Далі…

Конкурс студентів і аспірантів архітектурно-дизайнерських спеціальностей ім. О. Плеханова / «АРТЕКА – 6»

28 жовтня (арх. факультет КНУБА) – 31 жовтня 2015 р. (Будинок архітектора)

«АРТЕКА» – міжнародний студентський конкурс, що періодично відбувався у Києві, починаючи з 1993р., сьогодні повністю вписується в межі і узгоджується з ідеями щорічного студентського конкурсу ім. О. Плеханова – загиблого героя Майдану і Небесної сотні, студента архітектурного факультету КНУБА, – що заснований програмою «КОД» (культура, освіта, духовність) президентом компанії «CARSHE» О. Карповим. Перший конкурс ім. О. Плеханова відбувся у жовтні 2014 р. і був присвячений подіям Революції Гідності на майданах і вулицях центральної частини Києва. Сьогодні «АРТЕКУ» можна вважати продовженням і складовою частиною цього щорічного конкурсу, оскільки і той й інший розглядають центральну частину міста з актуальних сьогодні національно-патріотичних і національно-культурних позицій меморіалізації революційних подій і підвищення художньо-естетичного рівня організації міського середовища Києва. Разом з тим конкурс «АРТЕКА» має власну історію.

Історія
В останнє десятиліття ХХ і на початоку ХХІ сторіччя провідні міжнародні організації звернулися до світової спільноти з закликом заснувати рух, спрямований на охорону та захист довкілля та оточуючого середовища, на збереження, відродження і відновлення другої штучної природи людства, її гуманізації. У рамках цих звернень у 1993 році на архітектурному факультеті КНУБА на кафедрі дизайну архітектурного середовища було започатковано міжнародний студентський конкурс «АРТЕКА», організацію якого очолила кафедра дизайну архітектурного середовища. Філософські і професійні засади конкурсу сформувалися виходячи з його назви – «АРТЕКА» – «Архітектура та екологія» і гасла – «Простір проти стресу». Оскільки абревіатура назви конкурсу передбачала версію латинського прочитання, остільки друге гасло конкурсу – «АРТЕКА: Ліки проти стресу» – ще в більшій мірі підкреслювало «профілактичне» значення архітектурного простору в боротьбі з «хворобами», насамперед з естетичними стресами в оточуючому середовищі.
«АРТЕКА-1» і «АРТЕКА-2» відбулися в Києві у жовтні 1993 року і в Аугсбургу (Німеччина) у травні 1996 року відповідно до тематики: «Архітектурний пейзаж» в міському інтер‘єрі: вулиця Костьольна в Києві: свята і будні», «Дім в курдонері на схилі: Українсько-баварський клуб у Києві». Темою «АРТЕКИ-3» (Київ, жовтень 1997 року) став «Правий і лівий берег: силует і панорама Києва: жанровий розвиток». У «АРТЕЦІ-3» взяли участь більш 60 студентів з 12 архітектурних факультетів України, а також з гентського університету (Бельгія). У першій і другій «АРТЕЦІ» успішно працювали студенти з України, Росії, Німеччини, Австрії, які створювали творчі бригади, що іноді були інтернаціональними за складом. «АРТЕКА-4» (кАРТоТЕКА-4) проходила у Києві у жовтні 2005 року. У конкурсі брали участь 93 студенти з університетів України, Росії та Арменії, які працювали над темою «Коло київських міських брам: середовище нових майданів». «АРТЕКА-5» («бульвАРТЕКА-5»), відбулася у жовтні 2010 року в Києві, була присвячена концепціям розвитку бульварів Києва і зібрала біля 60 студентів з 18 архітектурних факультетів України.

Проблеми
Визнаючи, що ключові ідеї серіального конкурсу зберігають свою актуальність, слід констатувати сьогодні факти поступових змін в уявленнях про цінності міського середовищеа, про архітектурну екологію і освіту та ін. Найбільш вражаючі зміни за останні 20 років відбулися у київському середовищі. Незворотні перетворення в ландшафті, відокремлення забудови від міського планування, забудови від МАФів, знищення зелених насаджень, тотальна і несвідома «підгонка» під архітектурну моду і постмодерністські увражі, відсутність національних рис і «духу місця»,– все це вимагає нових ідей у діяльності «АРТЕКА», більш прискіпливої уваги до провідних в минулому, а сьогодні занедбаних і безперспективних елементів міського середовища, подібних до бульварів, парків і МАФів, що створюють неповторний колорит і своєрідність обличчя київських вулиць і майданів.

Мета і завдання, обмеження і вимоги
Якщо більш уважно придивитись до історичної і нової забудови Києва, то в око впадає просторовий, функціональний і естетичний хаос в організації, розміщенні й у зовнішньому вигляді малих архітектурних форм, так званих МАФів, які збіднюють і руйнують архітектурно-містобудівне середовище, особливо в історичній частині на її вулицях і майданах, в підземних переходах, у парках, садах і скверах. Очевидно, в такому середовищі головною проблемою стає створення такої системи МАФів, яка утворила би власний просторовий візерунок, що спроможний доповнити і упорядкувати, збагатити і прикрасити міський простір. Звідси конкурс отримує свою повну назву – «мафАРТЕКА–6: Сучасні МАФи Києва: орнаментальний простір міста».
Найбільш незадовільний типово-показовий стан з МАФами спостерігається в історичному серці Києва на Хрещатику і на примикаючих до нього Бесарабського й Європейського майданах, Майдані Незалежності і в Хрещатому парку і парку «Володимирська гірка» у сквері на вулиці Прорізній. Їх середовище включає в себе всі основні види простору для розміщення МАФів: вулиці й майдани, підземні простори пішохідних переходів, парки і сквери. Беручи до уваги відомі на сьогодні 15 типів МАФів, мета конкурсу полягала у розробці концепції розміщення, формування та розвитку об’ємно-просторової системи МАФів, спроможної орнаментальним чином об’єднати всі види і типи МАФів і стати зразком і відправним пунктом розробки їх єдиної багатоваріантної і гнучкої орнаментальної мережі для багатьох районів Києва. У відповідності до мети слід звернути увагу на концептуальність і новизну, гнучкість і мобільність, конструктивну логіку рішень, за умов збереження своєрідності і стильових ознак київського середовища. При оцінці проекту приділялась увага на різноманітність елементів системи, її гнучкої композиційної варіабельності і цілісністі, символічно-образній виразності форм і простору, графічну культуру і доповідь концепції при обговоренні запропонованих рішень. Ступінь вирішення цих завдань вирішувалась журі після екскурсії по Хрещатику, його Майданом, скверами і парками, 2-3–х денної роботи творчих команд учасників конкурсу.

У журі конкурсу були запрошені відомі представники провідних творчих спілок, організацій, вищих навчальних закладів, а саме:
Голова журі – Гусаков В. М., голова НСАУ;
– Карпов О. М., президент компанії «CARSHE»;
– Бондар Г., в. о. головного архітектора м. Києва;
– Маркман П. Ф., віце-президент НСАУ;
– Давидов А. О., декан архітектурного факультету НАОМА;
– Антонюк Д. О., професор НАОМА;
– Тімохін В. О., завідувач кафедри ДАС КНУБА;
– Шебек Н. М., професор кафедри ДАС КНУБА.

Найкращі концептуальні пропозиції були нагороджені дипломами, грамотами, призами і преміями культурологічного соціального проекту «КОД», КМДА, НСАУ, КНУБА, НАОМА.
СПИСОК ПЕРЕМОЖЦІВ КОНКУРСУ

ЩИРО ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ!

У рамках програми культурологічного соціального проекту «КОД» (“Культура. Освіта. Духовність”) відбувся всеукраїнський конкурс «Концепція реконструкції центра м. Київ як складової меморіалізації подій Революції Гідності» в межах конкурсу, оголошеного фондом ім. О. Плеханова. Активну участь у конкурсі прийняли молоді викладачі, аспіранти та студенти архітектурного факультету КНУБА.
Проект ревіталізації майдану відповідає науковому напряму кафедри Дизайну архітектурного середовища. У зв’язку з цим завдання конкурсу було віднесено до робочої програми концептуального проектування.
На конкурс було представлено 8 проектів студентських творчих колективів шостого курсу, виконаних під керівництвом викладачів кафедри Дизайну архітектурного середовища.
Обговорення, захист проектів та церемонія нагородження учасників відбулись 4 жовтня 2014 року у будинку Архітектора в м. Києві.
Конкурсною комісією були відзначені проекти студентів та викладачів кафедри ДАС:
Дідіченко М.О., Городничої О.О. – 1 місце.
Булах І.В. – 2 місце.
Булавінова М.В. – 4 місце.


 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Вітаємо команду студентів кафедри ДАС:
Максима Булавінова
Олену Гейчук
Ірину Дмитренко
Максима Нетребу
Антона Гудзя
з перемогою у конкурсі «Solar Decathlon KNUSA 2013».


 

Відкриття оновленої кафедри ДАС.

29 квітня 2013 відбулося урочисте відкриття оновленого приміщення кафедри дизайну архітектурного середовища. Оновлену кімнату для викладачів і аудиторію для проведення семінарів та майстер-класів відкривали ректор КНУБА, професор Петро Мусійович Куліков, декан архітектурного факультету, професор Олександр Володимирович Кащенко та завідувач кафедрою ДАС, професор Віктор Олександрович Тімохін. Почесна місія «перерізання стрічки» була надана представнику фірми Агромат, директору ТЦ “Світло кераміки” Надії Петрівні Рушелюк та представнику фірми “Knauf” Олександру Михайловичу Гавришу.

Ідея реконструкції приміщення кафедри належить автору і керівнику дизайн проекту, його менеджеру і виконробу, старшому викладачу кафедри, талановитому архітектору Олені Володимирівні Іванченко. Джерелом натхнення і двигуном втілення ідеї реконструкції в реальність стала колишній президент клубу архітекторів і дизайнерів Агромата Марина Жало. Завдяки ній був організований студентський конкурс, проведений двома етапами. В конкурсі приймали участь студенти кафедри ДАС. Переможцями конкурсу стали студенти другого курсу, були відібрані шість проектів. Кращі ідеї цих проектів слугували поштовхом в розробці робочого дизайн-проекту реконструкції кафедри. У результаті чого були створені не просто нові приміщення, а місце творчих зустрічей студентів, викладачів та представників дружніх фірм.

Формування раціонального і естетично усвідомленого простору кафедри здійснювалося на основі творчого пошуку і активного застосування широкого спектру елементів обладнання і матеріалів оздоблення. Успішний результат був досягнутий завдяки консолідації зусиль партнерів та однодумців, що прагнуть знайти нове звучання і зміст навіть у повсякденних речах. Нову органічну форму в традиційному просторі спільно з співробітниками та студентами кафедри дизайну архітектурного середовища допомагали створювати партнери: керівництво та співробітники компаній “Агромат”, “КАДА Агромат”, “Ceramic Fashion”, “Sevi group”, “Бона деа”, “Аlter light”, “Knauf”, “Linken system”, “Паркетний світ”, “Viкnobud”, “Секрет”, “Берест”, “Паркет студія”, “Вибір”, “Alcotec”, “Меблеві технології”, “Робус”, “Бусел”. А також: Сергій Іванченко, проректор КНУБА, Геннадій Володимирович Лагутін, декан архітектурного факультету, професор Олександр Володимирович Кащенко, завідувач кафедри ТКДБ, професор Петро Володимирович Захарченко, головний інженер КНУБА Руслан Миколайович Мамаєвський, Марина Жало, Сергій Штиба і Тетяна Штиба, Віктор Бернацький, Юрій Герасименко, Євген Шаповалов.

Грунтуючись на досвіді і спираючись на вибір оптимального рішення, завдяки спільним зусиллям, у тому числі фінансовим, команди викладачів кафедри та партнерів була проведена не просто реконструкція приміщення кафедри дизайну архітектурного середовища, а створений архітектурний об’єкт, який став комфортним місцем і своєрідним символом творчості студентів і викладачів кафедри, представників фірм і всіх тих, хто надавав матеріальну допомогу і моральну підтримку.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Фотографії кафедри ДАС

Життя студентів

Інформація для абітуріентів

Монографії і підручники викладачів кафедри ДАС

Історія кафедри

Кафедра дизайну архітектурного середовища

Завідувач кафедри
Тімохін Віктор Олександрович

Контактний телефон
Завідувач кафедри дизайну архітектурного середовища
Тімохін  Віктор Олександрович
(044) 241-54-24, кімн. 202 (архітектурний корпус)


Освітньо-кваліфікаційні рівні підготовки фахівців: бакалавр, спеціаліст, магістр.

Кваліфікація – комплексне середовищне проектування архітектурних і містобудівних об’єктів; архітектурне і художнє проектування благоустрою і обладнання міських і ландшафтних територій; проектування інтер’єрів та їх обладнання; архітектурне проектування і художнє конструювання малих архітектурних форм, елементів благоустрою та інформаційно-візуального оформлення архітектурного та міського середовища.

По закінченню 4,5 років навчання студенти отримують диплом з присвоєнням кваліфікації «Бакалавр архітектури». По закінченню 6-річного терміну архітектурної освіти студенти, що навчаються за програмою спеціаліста, отримують диплом з присвоєнням кваліфікації «Архітектор-дизайнер» і правом проектування містобудівних і архітектурних середовищних об’єктів; студенти, що закінчили магістерську програму, отримують диплом і кваліфікацію «Магістр архітектури» й окрім проектування, можуть займатися викладанням у середніх і вищих навчальних закладах, а також науковими дослідженнями в галузі архітектури, містобудування й дизайну.

Підготовку очолює кафедра «Дизайн архітектурного середовища», яка більш ніж 20 років здійснює підготовку аспірантів, випуск бакалаврів і магістрів архітектури, архітекторів-дизайнерів. За цей строк кафедра випустила більш ніж 1300 фахівців, які успішно працюють за спеціальністю в архітектурних, містобудівних і дизайнерських організаціях і установах в Україні та в інших країнах. Багато з них успішно закінчили аспірантуру й працюють викладачами і науковими працівниками в університетах України.

На кафедрі працюють 9 кандидатів архітектури і доцентів, заслужений архітектор України, лауреат Державної премії України, провідні архітектори Києва. Очолює кафедру доктор архітектури, професор, дійсний член Української академії архітектури. Кафедра є методичним центром, який сприяв відкриттю спеціальності «Дизайн архітектурного середовища» на 10 архітектурних факультетах України. Викладачі кафедри приймають  безпосередню участь у розробці Державних стандартів з архітектурної освіти, у публікації підручників, навчальних посібників та інших методичних матеріалів.

Студенти кафедри беруть активну участь у наукових конференціях і архітектурних конкурсах, в тому числі міжнародних, заслужено отримуючи на них високі нагороди. Починаючи з 1991 р. студенти кафедри були учасниками 21 огляду-конкурсу випускників архітектурних шкіл України, а також 5 міжнародних дизайн-форумів, що проводила Харківська державна академія дизайну.

Випускні роботи студентів, що навчаються за спеціальністю «Дизайн архітектурного середовища»

Рис.1. Принцип архітектурно – планувальної і середовищної організації річкових вокзалів у найкрупніших містах вик. ст. Бойко О.С., кер. доц. Шебек Н.М.

Рис.2. Дипломна робота спеціаліста на тему Туристично-культурній центр в архітектурному середовищі міста Умань. вик. ст. Єгоров О., кер. Зінов’єва О.С.

Рис.3. Житлово – виробничий комплекс в акваторії київського водосховища вик. ст. Солок Н.І., кер. доц. Шебек Н.М., ас. Чернятевич Н.Г.

Навчальні дисципліни кафедри на весняний семестр 2013-2014 навчального року:
– Архітектурне проектування 1-5 курси – провідні викладачі кафедри (проф., д. арх. Шебек Н.М., доц., канд. арх. Рябець Ю.С., доц., канд. арх. Праслова В.О., доц., канд. арх. Ковальська Г.Л., доц., канд. арх. Ольховська О.В., доц., канд. арх. Зінов’єва О.С., доц. Житкова Н.Ю., доц., канд. арх. Вергезов О.Г., ст. викл. Іванченко О.В., ст. викл. Чудутова О.П., доц. Завада В.Т., доц. Маркман П.Ф. та асистенти)
– Композиція – проф., д. арх. Шебек Н.М.. асис. Андрощук А.С.;
– Композиція в дизайні архітектурного середовища – проф., д. арх. Шебек Н.М., доц., канд. арх. Зінов’єва О.С.;
– Теорія архітектури і архітектурного проектування (Основи дизайну архітектурного середовища) – доц., канд. арх. Шебек Н.М., доц., канд. арх. Рябець Ю.С.
– Критика сучасних теорій архітектури і містобудування – проф., д. арх. Тімохін В.О.
– Типологія архітектурного середовища – проф., д. арх. Шебек Н.М.
– Методи натурного обстеження і макетування – проф.,д.т.н. Сазонов К.О.
– Художнє проектування архітектурного середовища – доц., канд. арх. Праслова В.О.
– Міський ландшафтний дизайн – доц., канд. арх. Щурова В.А.
– Художнє проектування комплексного обладнання – доц. Житкова Н.Ю.
– Наукові дослідження в дизайні архітектурного середовища – проф., д. арх. Тімохін В.О.
– Художньо-конструкторська проектна графіка і моделювання – ст. викл. Іванченко О.В.

Основними напрямами  наукової діяльності є наукові дослідження за напрямами:

 • методи гармонізації архітектурного і міського середовища (зав. каф., д. арх., проф. В.О.Тімохін, к. арх., доц. Н.М. Шебек, канд. арх., доц. О.С. Зінов’єва, асис. А.С. Андрощук);
 • засоби дослідження і проектування інтер`єрів та внутрішнього обладнання житлових, громадських, промислових і мобільних будівель і споруд (доц. Н.Ю. Житкова, канд. арх., доц. Г.Л. Ковальська, канд. арх., доц. Ю.С. Рябець, канд. арх., доц. В.О. Праслова, ст. викл. О.В. Іванченко, ст. викл. О.П. Чудутова, асис. Н.Г. Чернятевич);
 • дослідження і проектування благоустрою і озеленення міських і ландшафтних територій (канд. арх., доц. В.А. Щурова, канд. арх., доц. Ольховська О.В., асис. М.В. Гарбар).

Викладацький та допоміжний склад кафедри:
– зав. каф., д. арх., проф. В.О.Тімохін;
– професори: д. арх., проф. Н.М. Шебек, д.т.н., проф. Сазонов К.О.;
– доценти: канд. арх., доц. В.А. Щурова, доц. Н.Ю. Житкова, канд. арх., доц. О.С. Зінов’єва, канд. арх., доц. Г.Л. Ковальська, канд. арх., доц. Ольховська О.В., канд. арх., доц. Ю.С. Рябець, канд. арх., доц. В.О. Праслова, канд. арх., доц. О.Г. Вергезов, доц. П.Ф. Маркман, доц. В.Т. Завада, доц. В.М. Судоргін, доц. М.Е.Третяк;
– старші викладачі: ст. викл. О.В. Іванченко, ст. викл. О.П. Чудутова;
– асистенти: асис. Н.Д. Селиванова, асис. Н.Г. Чернятевич, асис. М.В. Гарбар, асис. І.В. Булах, асис. А.С. Андрощук, асис. Поперечна О.О, асис. О.О. Панченко, асис. Ю.С. Соколовська, асис. С.В. Назаров.

Провідні інженери –  Баранова Н.В.