
Урбаністика або містобудування: створюй комфортний простір для життя
Куди вступати: Факультет урбаністики та просторового планування, спеціальності: G19 Будівництво та цивільна інженерія, освітні програми: Міське будівництво і господарство та Урбаністика та просторове планування; D8 Право, освітня програма Будівельне та містобудівне право; D4 Публічне управління та адміністрування, освітня програма Державне управління у сфері містобудівної діяльності.
Місто – складний та багатокомпонентний організм із тільки йому властивим поєднанням забудови, ландшафту, доріг, інженерних мереж та ще багато чого іншого. Тож кожне місто – унікальне, як відбиток пальця, а історія формування цієї унікальності – захоплива, як детектив.
Існують міста, що будувалися буквально на порожньому місці за заздалегідь складеним планом – ми знайдемо там більше геометричних, чітко розрахованих форм. Як наприклад, столиця Австралії – Канберра. Інші міста більше схожі на витвір самої природи – у них різні часові епохи нашаровуються чудернацькими поєднаннями, які більше схожі на переплетіння гілок дерев із стиглими фруктами – як Токіо. Але в обох випадках завжди є своя логіка, свої причини, свій задум людей, які будували і розвивали своє місто.
Сьогодні містобудування – захоплива наука і діяльність для людей, які вміють мислити комплексно, аналітично, люблять міський спосіб життя, бачать місто вглиб – те, що ховають фасади споруд і що міститься на багато метрів униз під поверхнею міських вулиць і площ. Сучасне місто має бути, насамперед, здоровим і комфортним місцем для людей – із просторами для фізичної активності, парками, ігровими майданчиками та мінімумом забруднення повітря від автомобілів і промислових підприємств. Отже, велодоріжки, підземні тунелі і розв’язки та паркінги для автомобілів, інфраструктура для електромобілів, розвинений громадський транспорт без викидів у повітря – ось основа сучасної транспортної мережі.
Місто має бути безбар’єрним – давати усім своїм мешканцям, зокрема й з інвалідністю, можливість бути включеними у життя соціуму – похилі виїзди на тротуари, мінімум східців і більше похилих поверхонь для зручності людей на кріслах колісних. А також більше тактильних смуг і попереджувальних плит, світлофори зі звуковими сигналами – для людей із порушеннями зору. Широкі проїзди у приміщеннях для батьків із дитячими візками. Кожен повинен почуватися в сучасному місті як удома, які специфічні потреби він не мав би.
І наші українські поруйновані війною міста обов’язково будуть відбудовані саме за такими принципами. Будувати їх будете ви.
Навчитися цьому можна і варто на факультеті урбаністики та просторового планування. Держава розуміє важливість цих фахівців для свого майбутнього, тому спеціальність Будівництво та цивільна інженерія має особливу підтримку з її боку. У 2024 році КНУБА отримав найбільшу кількість місць державного замовлення на цю спеціальність серед українських університетів – 408. Середній бал вступника факультету – 158.
Питаннями розвитку міст займаються не тільки фахівці з будівництва – це також питання юридичні, управлінські і навіть політичні, адже саме місцеве самоврядування вирішує, яким шляхом місто йтиме у майбутнє, та як і що у ньому будуватимуть; для кого це місто і на що спрямовувати гроші бюджету міста. Тому на факультеті урбаністики та просторового планування також можна навчатися на політолога і на правознавця, адже будівельне та містобудівне право – окрема велика галузь права, цікава і прибуткова, а ще на спеціальності Публічне управління та адміністрування, адже для того, щоб місто жило, ним потрібно ефективно управляти – кожним із сотень аспектів його функціонування.
Найважливіші питання
Чим займається фахівець з містобудування?
Випускники освітніх програм спеціальності Будівництво та цивільна інженерія факультету урбаністики та просторового планування КНУБА готові до практичної, управлінської та дослідницької діяльності у будівництві та цивільній інженерії, містобудуванні та муніципальному розвитку. Вони можуть:
- Вирішувати стратегічні наукові і практичні питання щодо просторового планування та функціональної і соціальної організації урбанізованих територій.
- Планувати та контролювати розвиток, реконструкцію та утримання міських територій.
- Розробляти містобудівну документацію.
- Проєктувати і будувати споруди та інженерні системи із застосуванням сучасних технологій.
- Розвивати міські території, транспорт та інженерну інфраструктуру.
- Управляти транспортною системою міста з використанням моделювання транспортних та пішохідних потоків.
- Захищати місто від несприятливих умов та помилок під час реконструкції.
Ці функції відповідають визначенню містобудівника як професіонала, що володіє комплексом знань в сфері планування, забудови і благоустрою міст, реконструкції міських територій, розвитку транспорту, управління системою житлово-комунального господарства, а також вміє враховувати соціальні, демографічні, етичні, культурні аспекти при плануванні розвитку територій. Містобудівники вирішують складні питання, що виникають через конкуренцію за простір у містах, стаючи посередниками між політикою й реалізацією проєктів.
Як із працевлаштуванням? Широке державне замовлення на цю професію та активна участь будівельних компаній у ярмарках вакансій та профорієнтаційних заходах і стажуваннях, які проводяться разом із КНУБА, свідчить про високий попит на таких фахівців.
Які посади ймовірно займе урбаніст?
Коло посад містобудівників дуже широке: від інженера-планувальника в проєктній організації до міністра розвитку громад і територій. Чому б і ні? Адже освіта в КНУБА відповідає найвищим амбіціям людини.
Місця роботи
- Державний та публічний сектор:
- місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування;
- департаменти містобудування, архітектури та будівництва;
- державні підприємства, науково-дослідні інститути;
- управління ЖКГ та інспекції при місцевих органах.
- Приватний сектор:
- будівельні компанії;
- проєктні організації;
- інвестиційні й девелоперські компанії;
- консалтингові фірми.
- Неурядові організації
- громадські організації, що працюють у сфері розвитку міст
- Наукові й освітні заклади
- університети й дослідницькі інститути.
Який дохід фахівця? Зарплата залежить від посади, досвіду, роботодавця та регіону, а коло функцій, які може виконувати випускник-містобудівник настільки широке, що говорити про один конкретний рівень доходу для цього фаху було б неправильним. Єдине, у чому можна бути впевненим – містобудівна галузь приваблює величезні інвестиції, фінансується міськими бюджетами, а ринки нерухомості оперують великими коштами, які приваблюють талантів.
Більше корисної інформації для вступника у Telegram-каналі «Вступ КНУБА» та на сторінці приймальної комісії.