ПРО КАФЕДРУ

          Спортивні традиції Київського національного університету будівництва і архітектури сягають довоєнних років. Універсітетські команди брали участь у змаганнях серед вищих навчальних закладів, перемагали і виборювали призові місця на міському, республіканському та державному  рівнях. У 1945 році в університеті, на той час Київському інженерно-будівельному інституті створюється військова кафедра, яка відповідала також за фізичну підготовку студентів. Повертаючись до мирного життя, фізичне виховання вводиться в навчальні програми, як окрема самостійна дисципліна. Так, 1 квітня 1948 року була створена кафедра Фізичного виховання і спорту, яку очолив випускник Київського державного технікуму фізичної культури та Державного інституту фізичної культури, учасник Другої світової війни, старший лейтенант Федір Іванович Добрий–Вечір. Колектив кафедри складався із 6 чоловік. Базою був лише один спортивний зал 12 на 24 метри, що знаходився по вул. Карлівській.

           З 1961 по 1988 роки кафедру фізичного виховання і спорту очолював кандидат педагогичних наук, доцент,  учасник Другої світової війни, майор Анатолій Дмитрович Ситніков. За бойові заслуги його було нагороджено численними орденами та медалями.  Колектив кафедри складав 26 спеціалістів, серед яких були доктори та кандидати наук, заслужені майстри спорту, заслужені тренери, майстри спорту і КМС з різних видів спорту.

          З 1988 по 2019 роки керівником кафедри був заслужений працівник фізичної культури і спорту України, відмінник освіти України, кандидат педагогічних наук, дійсний член АІН України та Академії економічної кібернетики, професор Станіслав Михайлович Канішевський. Активний учасник створення національної системи фізичного виховання (Закон України «Про фізичну культуру і спорт»; Державна програма розвитку фізичної культури і спорту в Україні; Державні вимоги до системи фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді; Державні вимоги до навчальних програм з фізичного виховання та ін.). Автор понад 300 науково-методичних праць та більш 250 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами та патентами. Кафедра налічувала 26 викладачів та мала потужний і досвідчений професорсько-викладацький склад.

           З 2019 року кафедру очолив  заслужений працівник фізичної культури і спорту України, доктор психологічних наук, професор, відмінник освіти України Олександр Миколайович Шамич. Починаючи з 2019-2020 навчального року для усіх студентів першого та другого курсів університету вводиться обов’язковий залік з фізичної підготовки після кожного з чотирьох семестрів. З 2020 року кафедра стає випускаючою і набирає свою першу групу бакалаврського рівня за спеціальність 017 – «Фізична культура і спорт». 3 2022 року на кафедрі відкривається магістратура за спеціальністю «Психологія спорту». Сьогодні колектив кафедри складаєся з 28 провідних спеціалістів, які включають докторів і кандидатів педагогічних та психологічних наук, кандидата технічних наук та кандидатів наук з фізичного виховання і спорту. Спортивний комплекс університету, це потужний механізм, який включає зал спортивних ігор,  зал веслування, тренажерні зали, зал боксу, зали боротьби та басейн, сучасне стандартне футбольне поле із штучним покриттям, із сучасними біговими доріжками та майданчиками для баскетболу і волейболу.

           За багаторічну історію на кафедрі працювали видатні особистості спорту: Йосип Костянтинович Бердиєв – Олімпійський чемпіон, багаторазовий чемпіон країни зі спортивної гімнастики; Стелла Георгіївна Захарова – Олімпійська чемпіонка, багаторазова чемпіонка країни зі спортивної гімнастики, заслужений майстер спорту; Катерина Захарівна Адаменко  –  багаторазова чемпіонка і рекордсменка країни з легкої атлетики, заслужений майстер спорту; Михайло Борисович Корсунський  – заслужений тренер, арбітр всесоюзної категорії з футболу; Мкртич Оганесович Діленян – заслужений тренер України з боксу, заслужений працівник фізичної культури і спорту України; Алла Василівна Коваленко – чемпіонка і рекордсменка країни з плавання; Олександр Олександрович Лисенко – заслужений тренер України, який має ліцензію PRO (виховав гравців збірної України з футболу Романа Зозулю, Артема Кравця, Рустама Худжамова, Сергія Мізіна, В’ячеслава Кернозенка…) та ще багато відомих особистостей, які зробили вагомий внесок в розвиток фізичної культури університету, міста Києва та України.      

           Успішно поєднують роботу зі спортом керівники університету, які опікуються і допомагають розвитку кафедри і розвитку спорту в університеті: Ректор Олексій Сергійович Дніпров – Віцепрезидент НОК України, Президент федерації бадмінтону України та Президент Української падел федерації; Голова Вченої Ради університету Петро Мусійович Куліков – голова громадської організації «Спортивна студентська спілка м. Києва» (майстер спорту з боксу), перший проректор Денис Олегович Чернишев (баскетбол),  проректор Андрій Васильович Шпаков (баскетбол), проректор Олександр Юрійович Ковальчук (футбол), проректор Олександр Михайлович Хоменко (бокс). Постійно займаються спортом декани факультетів, багато завідувачів кафедр, професори, доценти, викладачі. Усім їм надають кваліфіковану допомогу працівники  кафедри фізичного виховіання і спорту.

          Серед найбільш яскравих здобутків вихованців університету є олімпійські медалі, медалі чемпіонів світу та Європи, перемоги на всесвітніх універсіадах. Сьогодні студентами спеціальності 017 університету є Георгій Цітіашвіллі – заслужений майстер спорту, чемпіон світу з футболу серед молодіжних команд, Дмитро Родін – заслужений майстер спорту, чемпіон світу з бальних танців, чемпіон Blackpool Dance Festival (найпрестижніший танцювальний турнір в світі), Єлизавета Завадська – заслужений майстер спорту, чемпіонка світу та Європи з бальних танців, Аліса Колпакчи – майстер спорту України міжнародного класу, призерка чемпіонату Європи, переможниця етапів кубку світу з паратріатлону, учасниця паралімпійських ігор. Студенти нашого вузу, переможці та призери міських, всеукраїнських змагань, міжнародних спортивних турнірів з боксу, боротьби дзюдо, кікбоксінгу, плавання, легкої атлетики, картингу, художньої гімнастики, гирьового спорту, тхеквондо, сноубордингу, панкратіону, грепплінгу, рукопашного бою,тощо.  Наші спортсмени, наші вихованці – наша гордість!

Translate »
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram