ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА РОЗВИТКУ КАФЕДРИ

В 1944 році при Київському інституті цивільних інженерів (КІЦІ) був створений факультет міського будівництва(МБ). Ініціатором створення цього факультету був Андрій Євгенович Страментов.

Проф. А. Є. Страментов, 1945 р.

В 1948 році після об’єднання КІЦІ і КІБІ в один вуз, в КІБІ влилася група старшокурсників, близько 100 чоловік, які навчалися по спеціальності міське будівництво та господарство.

Інститут займав 2 корпуси по вул. Пирогова, 9, і по бульвару Т.Г.Шевченка, 86.

Після об’єднання в 1948 р. двох інститутів в КІБІ стало 4 факультети:

  • будівельний;
  • архітектурний;
  • санітарно-технічний;
  • міського будівництва та господарства.

Довгий час факультет МБГ був тільки в Києві, потім став з’являться і в інших містах при будівельних і політехнічних вузах.

В цілому факультет МБ, (МБГ, містобудування) функціонував в 10 містах Союзу: Москві, Ленінграді, Вільнюсі, Горькому, Свердловську, Ростові на Дону, Челябінську, Дніпропетровську, Бресті, Волгограді.

Першим завідуючим кафедрою був заслужений архітектор УРСР, доцент А.А.Сидоренко (1948-1953р.). Більш ніж 20 років (1953-1974р.) завідував кафедрою доктор технічних наук, професор Г.Ф.Богацький. З 1974-1986р. кафедрою завідував к.т.н., доцент Леонтович В.В., з 1986 по теперішній час – докт.арх., професор Дьомін М.М.

З моменту створення кафедри змінився кількісний та якісний склад викладачів.

В 1951 році відбувся перший випуск (стаціонар) на кафедрі МБГ. Випускникам 1951, 1952р. присвоювалась кваліфікація інженер-архітектор.

З 1953 по 1958 рік випускники кафедри отримували кваліфікацію інженер міського будівництва та господарства, а з 1959 року по теперішній час випускники  отримують кваліфікацію інженер-будівельник з зазначенням спеціалізації.

В 1958 році на факультеті відбувся перший випуск студентів-заочників. А перший випуск студентів-вечірників був в 1970 році (в 1993 р. випуск вечір- ників завершений).

На кафедрі МБ навчались студенти-іноземці з 1950р. В цілому на кафедрі отримували підготовку закордонні фахівці з 20 країн світу.

Кафедра має навчальні та наукові зв’язки з Болгарією, Кубою, Німеччиною, Польщею, Чехією, та провідними ЗВО України.

В цілому за свою діяльність (до 2007 р.) кафедра підготувала і випустила близько 6,5 тисяч інженерів.

 З 1961 року підготовка спеціалістів на кафедрі проводилась по 2 спеціалізаціям:

  • міські шляхи сполучення і транспорт;
  • інженерна підготовка і благоустрій.

В 1962 році кафедра міського будівництва і господарства змінила назву на кафедру міського будівництва.

В 1974 р. був розроблений учбовий план спеціальності 1206, “Міське будівництво”. В 1977р. цей учбовий план коригувався, а в 1985р. був розроблений новий учбовий план для спеціальності 2905 “Міське будівництво та господарство”, який передбачав 2 спеціалізації:

  • міський транспорт і шляхи сполучення;
  • інженерна підготовка міських територій.

1989 року введена ще одна спеціалізація – реконструкція території. Прийом абітурієнтів збільшився ще на одну групу (стало 3 групи).

Кафедра МБ, 1996 р.

В 2000 році на базі кафедри міського будівництва та кафедри геодезії було створено нову кафедру землевпорядкування та кадастру.

У 2004 році з метою поглиблення спеціалізації на базі кафедри міського будівництва створюється кафедра міського господарства. Новостворену кафедру очолив співробітник кафедри МБ доктор технічних наук, професор Осітнянко Андрій Петрович.

Кафедра МБ, 2006 р.

Кафедра веде підготовку наукових кадрів вищої кваліфікації. Всього за період з 1961 по 2022 рік на кафедрі було захищено понад 50 кандидатських та 15 докторських дисертацій.

Підготовка студентів проводиться на основі розробленої на кафедрі методичної бази. Створені і постійно коригуються завдання і методичні вказівки по курсовому та дипломному проектуванню, лекційні курси, методичні вказівки з науково-дослідної роботи, методи і форми контролю знань студентів та аспірантів.

Кафедра є ініціатором переходу на реальне комплексне дипломне проектування. З 1963 року всі проекти виконувались на реальній топооснові  з використанням вихідних матеріалів проектних організацій. Проекти виконувались на замовлення облміськвиконкомів на основі договорів  про співробітництво і завданнями, що розроблялись кафедрою разом з зацікавленими організаціями. В розробці цих проектів приймало участь до 30-35 студентів-дипломників.

Після успішного захисту диплома, 2003 р.

На виробничій практиці, 2008 р.

В дипломних проектах студентами розроблялись питання реконструкції і будівництва населених пунктів, міст, інженерних споруд, інженерної підготовки міських територій, інженерного благоустрою територій, рекон­струкція парків, вулично-дорожньої мережі, транспортних перехресть, транспортного обслуговування населення, безпеки руху та інші.

Досвід кафедри схвалений колегією Мінвузу УРСР в 1971р. і висвітлений на ВДНГ УРСР та СРСР. Студентські науково-дослідні роботи неодноразово відзначались медалями, грамотами Мінвузу СРСР і УРСР, академією Наук УРСР.

Кафедра багато уваги приділяла і приділяє пошуку нових форм навчання студентів, так в різний час при кафедрі працювали:

  • проектна лабораторія по плануванню сільських населених міст (1967-1973р.);
  • науково-дослідна група (1973-1975р.);
  • функціонувала філія кафедри на виробництві “Місксистемотехніка” (до 1993р.);
  • науково-дослідна лабораторія “Проблеми автоматизації містобудівного проектування” (1990-1994р.);
  • з 1990р. кафедра мала філію в НДІТІАМ.

Студенти кафедри успішно працювали на будівництві промислових, сільськогосподарських, культурно-побутових об’єктів в складі студентських загонів.

Випускники кафедри міського будівництва плідно працюють в усіх галузях будівельної індустрії:

  • інститути містобудівного профілю;
  • проектно-вишукувальні організації;
  • будівельні організації;
  • міністерства і відомства;
  • міськвиконкоми.

Багато випускників кафедри стали чинними керівниками в цих галузях.

Презентація генерального плану Києва, 2019 р.

Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux