Новини кафедри ТЕХНОЛОГІЙ ЗАХИСТУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ОХОРОНИ ПРАЦІ,  НОВИНИ ФАКУЛЬТЕТІВ,  НОВИНИ ФІСЕ

07.03.2024 року  о 12.20 годині у читальному залі бібліотеки нашого університету з нагоди 210 річниці від дня народження Тараса Шевченко  була проведена Відкрита лекція професором Миколою ТОМЕНКО  на тему: «Воюючий, заборонений і цензурований Шевченко».

Лекцію відкрив Ректор університету професор Петро КУЛІКОВ і побажав всім слухачам і професору Миколі ТОМЕНКО здоров’я і наснаги. Зауважив, що «Величезна слава нашого Кобзаря» повинна жити ВІЧНО!

Професор Микола ТОМЕНКО  провів дуже цікаву лекція. Слухачі почули про українського поета, прозаїка, художника, фольклориста, етнографа і громадського діяча . Тарас ШЕВЧЕНКО  був , є і буде Національним героям і символом України. Він Діяч українського національного руху, справжній пророк. Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці, що на Черкащині, в сім’ї кріпаків у багатодітній родині.   Микола Томенко в короткій формі доповів біографічні данні Тараса Шевченко, де навчався, що закінчив і як він попав до Петербургу.  Але, головне, професор сказав, що Трас Шевченко був талановитим художником і він створив понад 1300 картин і до нашого часу збереглися понад 800 із них.  До власних творів поет створював ілюстрації , малював автопортрети і Микола Томенко показав його два альбома з зарисовками поета.

Із слів Миколи Томенко стало відомо, що  твори Тараса Шевченко перекладені більш ніж ста мовами світу. За життя Тараса Григоровича цінували як художника в першу чергу, а потім – як поета.

За все своє життя Шевченко дуже любив Україну і прожив в ней майже 15 років. Улюбленою стравою Тараса Шевченко був борщ із сухими карасями, свіжою капустою і приправами. Він любив напої – чай.

Микола Томенко сказав, що Слова Тараса Шевченко, що надихають нам і сьогодні та допомагають боротися за Україну наступні:

• Борітеся – поборете, Вам Бог допомагає!  За вас правда, за вас слава, і воля святая!;
  • Вогонь запеклих не палить.
  • І на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі;
  • В  своїй хаті своя й правда, і сила, і воля. Нема на світі України, немає другого  Дніпра.:
  • Свою Україну любіть. Любіть її… Во врем’я люте. В останню тяжку минуту за неї Господа моліть.
  • Наша дума, наша пісня, Не помре, не згине. Ось де, люди, наша слава, слава України!.
  • Кохайтеся ж, чорнобриві, Але не з москалями, Бо москалі – чужі люди, Роблять лихо з вами.

Були і інші слова Шевченко сказані слухачам Миколою Томенко і вони дуже потрібні нам сьогодні, Бо в своїй хаті своя й правда, І сила, і воля, І возвеличимо на диво І розум наш , і наш язик!

Дякуємо професору Миколі Томенко за дуже цікаву лекцію і чекаємо йог знову, бо Історію української культури він дуже добре знає і допомагає нам познати її.

Автор: викладач каф. ТЗНС та ОП ФІСЕ КНУБА Павло СТЕФАНОВИЧ.