НОВИНИ КНУБА

Просвітницький тур «7 чудес Києва Шевченківський Київ»

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де, люде, наша слава,

Слава України!

Тарас Шевченко

У рамках пізнавально – екскурсійних, тематичних заходах по історичним, культурним та архітектурно-мистецьким пам’яткам Києва, 15 вересня для студентів та викладачів Київського національного університету будівництва і архітектури, відбувся  другий просвітницький тур в рамках проекту «7 чудес Києва». Історично-біографічну екскурсію по Шевченківським місцям Києва  провів відомий громадський та політичний діяч Микола Томенко

Поринаючи в мандрівку пам’ятних місць Шевченка в Києві генія української літератури, дізналися, що столиця тісно пов’язана із життям та творчістю великого Кобзаря, тут він познайомився із численними культурними особистостями України, малював картини та писав вірші. 

Першою локацією нашої подорожі був Червоний корпус – головний і найстаріший корпус Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, розташований в центрі Києва. Пам’ятка історії національного значення. Був збудований у 1837-43 рр. за проектом італійського архітектора Вінченцо Беретті у стилі класицизму. Під час будівництва за майбутнім Червоним корпусом був закладений Ботанічний сад, після – у 1860-х роках – навпроти східного фасаду з’явився парк, названий на честь російського імператора Миколи І, монумент якому було встановлено обличчям до Червоного корпусу у 1896 році. У 1939-му на місці пам’ятника Миколі І було відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.

Відвідали  Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка у Києві, вся команда музею прийняла тепло нашу групу, а екскурсовод Ольга Карпенко  нам розповіла ,що саме в цьому домі у центрі столиці проживав письменник майже рік – із 1846 до 5 квітня 1847 (день арешту). Це дерев’яне приміщення збудоване 1835 року у історичній місцевості з цікавою назвою «Козине болото», належало воно чиновнику Іванові Житницькому. Тут зберігається понад 81 тисяча експонатів: рукописи та картини поета, документи, фото, першодруки з автографами Шевченка, його одяг та канцелярія. Колекцію унікальних цінностей збирали протягом 150 років.

Прогулюючись по Поштовій площі, зайшли до Церква Різдва Христового, саме в цій церкві 6 (18) та 7 (19) травня 1861 року було встановлено труну з тілом Тараса Шевченка, що перевозилась із Санкт-Петербурга до Канева[3]. Перед величезним скупченням народу благочинний церков Подолу Петро Лебединцев та настоятель храму Йосип Желтонозький провели панахиду по великому поету України. Після цього кияни почали називати церкву «Шевченковою».

Незабутнє враження для усіх присутніх, залишив візит до Меморіального музею «Хата на Пріорці» нас зустріла чарівна Марина Боровікова та розповіла про історію будівлі , яка була заснована у 1989 році в будинку у якому протягом двох тижнів жив видатний український письменник, художник і громадський діяч Тарас Григорович Шевченко. Музей-садиба входить до складу Національного музею Тараса Шевченка. Побудована вона була в другій половині ХІХ століття і це одна з небагатьох вцілілих хат із притаманними рисами традиційного житла, характерного для київської околиці. Влітку 1859 Тарас Шевченко прибуває в Україну, де не був дванадцять років, з наміром оселитися. 13 липня 1859 року його арештовують за доносом і 30 липня доставляють до Києва. Поки готуються документи для виїзду до Петербурга, Тараса Григоровича передають на поруки священику Троїцької церкви Юхиму Ботвиновському. Не бажаючи жити в центрі міста, Шевченко вирішує сам підшукати собі житло. Гуляючи мальовничою околицею міста, він знаходить хату на Пріорці та оселяється в ній. Саме там у будинку Варвари Матвіївни Пашковської видатний письменник і проживає свої останні два тижні в Україні, куди більше ніколи не повернеться. У музеї  дізналися про життя Шевченка під час останнього візиту в Україну та насолодилися побутом київської околиці другої половини ХІХ століття. 

Подяка Ректору Петру Кулікову, проректору Наталії Бурдейній, за підтримку  в організації та проведенні екскурсій, Миколі Томенко за незабутні враження, історичні цікаві матеріали, змістовні та пізнавальні заходи, команді Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка у Києві  команді Меморіального музею «Хата на Пріорці»  за гостинність.

Подорожуйте, вивчайте та відвідуйте історичні місця та музеї Шевченківського Києва.

Оксана Бєлозьорова

Завідуюча відділу

з організації виховної роботи

Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux