Новини,  НОВИНИ КНУБА

Фундатори і видатні педагоги КБІ, КІБІ, КНУБА

До 100-річчя з дня народження

СЄДАКА Ігоря Микитовича ( 03.10.1923 – 12.01.2009)

Седак Ігор Микитович – доцент кафедри містобудування Київського національного університету будівництва та архітектури. Викладав архітектурне й ландшафтне проєктування.  3 жовтня йому виповнилося 100 років від дня народження.

Заслужений архітектор України (1977), дослідник, педагог, Лауреат Державної премії СРСР у галузі архітектури (1978), член Національної Спілки архітекторів України, почесний член Української академії архітектури, дійсний член Академії будівництва України (2004), почесний член (академік) Академії мистецтв України.

Учасник Другої світової війни, в 1941-1946 роках служив у лавах Червоної армії.

Вищу архітектурну освіту здобув у Київському інженерно-будівельному інституті в 1951 році. Творчу діяльність розпочав у проєктному інституті «УкрНДІпроєкт», де пройшов шлях від архітектора до заступника начальника архітектурних майстерень. В цей період його робота була пов’язана з проєктуванням та будівництвом як окремих об’єктів так і цілих комплексів в багатьох містах України і не тільки….

У 1963 р. прийнятий до Спілки архітекторів УРСР. В 1964 році був призначений на посаду керівника архітектурно-планувальної майстерні інституту «КиевНИИградостроительства», де розкрились його здібності організувати роботу великого творчого колективу.

У 1969–1976 рр. – директор Українського державного інституту проєктування міст «Гипроград». За роки його керівництва цей інститут неодноразово ставав переможцем у змаганнях серед проєктних інститутів усього Радянського Союзу.

У 1975–1990 рр. виконував обов’язки голови правління Спілки архітекторів УРСР. Вчене звання доцента Ігорю Микитовичу було  присвоєне в 1982 році.

Репрезентував Україну на багатьох з’їздах архітекторів СРСР, був делегатом ХІ–ХVІ конгресів й асамблей Міжнародної спілки архітекторів (UIA) у Болгарії, Іспанії, Мексиці, Єгипті та Великій Британії.

З 1979 р. Ігор Микитович працював доцентом кафедри містобудування Київського національного університету будівництва та архітектури. Викладав архітектурне й ландшафтне проєктування.

І.М.Сєдак виконав понад 100 проєктних і конкурсних робіт: генеральних планів міст і селищ України, житлових і громадських споруд у містах Києві, Донецьку, Одесі, Ялті, Макіївці, Сумах, Алушті, Сімферополі, Єревані та в містах Закарпаття. Розробив проєкти курортів і парків в різних містах України. У співпраці зі скульпторами І. Сєдак розробив і встановив понад 30 пам’ятників.

Сєдак Ігор Микитович –автор понад 200 наукових робіт і публікацій з актуальних проблем містобудування й архітектури, серед яких монографія «Архітектура України» (1987), «Архітектурне проектування. Парк житлового району» (2002); «Елементи ландшафтного дизайну» (2002), та багато інших.

За плідну роботу головним редактором науково-технічного збірника «В помощь проектировщику-градостроителю» нагороджений срібною медаллю Всесоюзної виставки досягнень народного господарства СРСР,  за ландшафтну архітектуру центру м. Донецька отримав Державну премію СРСР в галузі архітектури (1978). І.М.Сєдак також кавалер орденів Богдана Хмельницького, Трудового Червоного Прапора, Вітчизняної війни 1 ступеня, Червоної Зірки. Нагороджений Почесною грамотою ВР УРСР.

Друкувався в журналах «Будівництво та архітектура», «Пам’ятники України», «Образотворче мистецтво».

Решетняк Олена, директор музею КНУБА