НОВИНИ КНУБА

Людина Всесвіту. Шлях до мудрості Сковороди (до 300-річчя з дня народження)

Спадщина Сковороди «належить до визначних надбань вітчизняної культури, а його ім’я посіло помітне місце в ряду видатних діячів минулого, які збагатили філософську думку та художню літературу України. У свідомості нащадків Сковорода постає як мандрівний філософ-вільнодумець, вчитель, який був передвісником нової епохи – епохи українського романтизму». 

 «Про відзначення 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди»

300 років тому, в Україні, народився великий філософ, поет,просвітитель-гуманіст,  педагог, містик, мудрець, самітник, людина Всесвіту, що відчувала тонкі струни світобудови, музикант, сміливець  і водночас людина величезної скромності –  Григорій Сковорода. Одна з  найцікавіших  постатей  історії українського духу, людина, що все життя пізнавала глибини власної душі.

Попри те, що  змінилися кілька епох, людство загалом й українська нація  зокрема, проходять через низку  кризових змін, послання Григорія Сковороди є  своєчасними  для нас, сучасних українців та всіх людей доброї волі!

Неординарна постать філософа оповита легендами:

  • За життя Григорій Сковорода привертав до себе увагу  своїми дуже незвичними для загалу думками, і своїм, певно, ще більш незвичним життям: він одягався дуже просто, але зі смаком, їв тільки плоди чи молочні страви, та й то аж після заходу сонця, спав не більше чотирьох годин на добу, завжди ходив пішки.
  • Навчання філософа також не можна назвати звичним – у Києво-Могилянській академії Григорій Сковорода навчався з перервами впродовж 10 років. Проте так і  не отримав диплом про вищу освіту.
  • Під кінець 70-х років XVIII ст., після різних конфліктів з владою, Григорій Сковорода обрав зовсім новий і незнаний до того стиль життя, а саме — мандрівку. І ця мандрівка тривала до самої смерті, майже тридцять років. Була вона повна пригод, оповита переказами і легендами. У ній ніколи не розлучався філософ із Біблією, сопілкою або флейтою і своїми писаннями. Слава про нього йшла всюди, і кожний, чи то пан, чи селянин хотів його побачити й почути. Тож аудиторія його була дуже численна і різнорідна, і всі розуміли його — речника великої правди.
  • За життя Григорія Сковороди жодної його книги не було надруковано – люди передавали один одному його твори шляхом переписування рукописів. Нам сьогодні пощастило більше – маємо змогу доторкнутися до скрабниці мудрості прямо зі смартфону.
  • Починаючи із 1769 року, Григорій Сковорода починає писати свої філософські діалоги, трактати та езопівські байки. Вони дійшли до нашого часу, хоча за життя Сковороди не друкувалися.
  • Дуже любив свій рідний край, свою любу Україну і бажав там померти. Він висловлює це в багатьох місцях своїх творів: «Всяк должен узнати свій народ і в народі себе».
  • За переказами, Григорій Сковорода знав день своєї смерті і помер у мирі із самим собою 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка, а тепер – Сковородинівка Харківської області. Напередодні дня смерті, Сковорода сам викопав могилу під розлогими липами, пішов до своєї кімнати, перемінив білизну, вмився, помолився Богові та й ліг спати, щоб уже не прокинутись… На хресті над його могилою, на прохання самого Сковороди, написано: «Світ ловив мене, та не впіймав…».
  • На сьогоднішній день в світі налічується більше п’яти тисяч праць, присвячених Григорію Сковороді. І в тих працях – сила-силенна різних спостережень, припущень, тлумачень. І через сотні років Сковорода бентежить світ своєю глибиною та незбагненністю.

В ніч проти 7 травня 2022 року російські військові під час обстрілу знищили Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка Харківської області. Частину експонатів вдалося евакуювати заздалегідь, проте меморіальний будинок зазнав непоправних втрат. Мар’яна Савка, українська поетеса, дитяча письменниця, засновник «Видавництва Старого Лева» дуже влучно прокоментувала цей ганебний вчинок проти української культури: «Неможливо знищити Сковороду. Бо в кожному українцеві живе маленький Григорій Савич».

Тож будьмо гідними нащадками видатного українця! Пам’ятаймо, що мудрість досягається у постійній праці над собою. А ми запрошуємо вас до бібліотеки, де ви можете поринути в літературний світ філософії Сковороди та переглянути книжкову виставку «Григорій Сковорода: філософія життя і творчості».

Слова мандрівного філософа:

– «Все мина, лише любов зостається по всьому, Все мина, та не Бог, не любов».

–  «Ти робиш найкращу і для тебе рятівну справу, коли твердо ступаєш по шляху доброго глузду»

– «Краще бути задоволеним котом, ніж левом — невдахою. Не важливо ким ти народився. Щастя можливо в будь-якому становищі, бо всі люди — задум Божественної природи. Головне — відчути своє місце в цьому світі та бути тим, що тобі по серцю»

– «Життя — це постійний та безперервний пошук істини»

– «Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає учитись, хоча б зовні він і здавався бездіяльним».

 – «Не розум із книг, а книги із розуму народилися. Хто очистив свій розум чистими роздумами про істину, той подібний до дбайливого господаря, що викопав у своєму домі джерело чистої води».

– «Бог зробив важке непотрібним, а потрібне — легким».

Світлана Гнідаш

провідний бібліотекар Бібліотеки КНУБА

Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux